• (057) 764-53-54
 • (067) 253-05-19
 • (068) 265-13-37
 • (066) 601-33-87
 • (099) 309-25-32
 • (063) 352-81-44

Звонить строго с 9 до 18 с понедельника по пятницу

nazad.png, 5,0kB
2019-03-26 14:32:59

ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ПРИПИС: ЩО ЦЕ І ЯК ПРАЦЮЄ!


ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ПРИПИС: ЩО ЦЕ І ЯК ПРАЦЮЄ!
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

Розглянемо приклад домашнього насильства згідно Рішення суду:

Жінка звернулася до суду із заявою, в якій просила видати обмежувальний припис стосовно її колишнього чоловіка та батька її доньки, у зв’язку з економічним, фізичним та психологічним насильством з його боку.

Суд ухвалив рішення, яким задовольнив заяву жінки в повному обсязі:

 • заборонив чоловіку наближатись до місця проживання колишньої дружини та її місця роботи ближче ніж на 100 метрів;
 • заборонив особисто і через третіх осіб розшукувати її, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому йому, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватись з нею;
 • заборонив вести листування (поштові листи, електронні листи), телефонні переговори, надсилання смс та інших повідомлень або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто та через інших осіб.

Свою заяву жінка обґрунтувала тим, що за час перебування у шлюбі з колишнім чоловіком у них народилася донька. Шлюб між ними було розірвано судом. Не дивлячись на те що шлюбні відносини між ними фактично були припинені, чоловік висував їй різноманітні вимоги, зокрема, повернути йому грошові кошти, вступити в статеві зносини з ним та іншими чоловіками. Окрім цього, він систематично телефонував та писав їй, висловлюючи при цьому погрози заподіяти шкоду життю та здоров’ю. Дзвінки та повідомлення супроводжувались грубою нецензурною лайкою. Все це відбувалось у присутності їхньої дитини, у зв’язку з чим вона зверталась за допомогою до дитячого лікаря-психолога. Як наслідок, донці було призначено лікування та діагноз на підставі психічно емоційного стресу який вона отримала і переживає через конфлікт батька з матір’ю. Також, побоюючись за власне життя та життя доньки, вона зверталась до правоохоронних органів із відповідною заявою.

07.01.2018 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі-Закон). Відповідно до цього Закону введений такий спосіб захисту від домашнього насильства, як обмежувальний припис.

Пропонуємо більш детальніше розглянути та розібратися:

1) що таке обмежувальний припис;
2) до кого він застосується;
3) які є види заходів тимчасового обмеження, передбаченні обмежувальним приписом;
4) на який строк видається обмежувальний припис;
5) хто має право виносити цей припис.

Згідно ст. 1 Закону, обмежувальний припис - це встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Цей захід щодо протидії домашньому насильству застосовується та стосується саме кривдника. Отримати обмежувальний припис можливо звернувшись з відповідною заявою до суду.

Зокрема відповідно до ч.1, ст. 26 Закону, право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника мають:

1) постраждала особа або її представник;
2) у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини - батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;
3) у разі вчинення домашнього насильства стосовно недієздатної особи - опікун, орган опіки та піклування.

Справа про видачу обмежувального припису розглядається судом за участю заявника та зацікавлених осіб.

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:

 1. заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
 2. усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 3. обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
 4. заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 5. заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 6. заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Варто зауважити, що обмежувальний припис може передбачати застосування одразу кількох зазначених заходів. Рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців. За заявою осіб, визначених частиною першою цієї статті, на підставі оцінки ризиків обмежувальний припис може бути продовжений судом на строк не більше шести місяців після закінчення строку, встановленого судовим рішенням згідно з частиною четвертою цієї статті.

Також звертаємо увагу, що обмежувальний припис не може містити заходів, що обмежують право проживання чи перебування кривдника у місці свого постійного проживання (перебування), якщо кривдником є особа, яка не досягла вісімнадцятирічного віку на день видачі такого припису.

Окрім того, постраждала особа може вимагати від кривдника компенсації її витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла, яке вона винаймає (винаймала) з метою запобігання вчиненню стосовно неї домашнього насильства, а також періодичних витрат на її утримання, утримання дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника, у порядку, передбаченому законодавством.

У разі порушення кримінального провадження у зв’язку з вчиненням домашнього насильства перелік заходів щодо тимчасового обмеження прав або покладення обов’язків на особу, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, або визнана винною у його вчиненні, а також порядок застосування таких заходів визначаються Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

Нагадуємо, домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Помічник адвоката - Мірошніченко Анастасія Володимирівна 

25.03.2019 р.

Обсуждение статьи: